O nás
Jak to tak bývá, i tento závod vznikl při třetím pivu v hospodě, konkrétně v Osečanské hospodě Na růžku před 18 lety (píše se rok 2020). Původně to byl nápad tří taťíků, kteří chtěli rozhýbat své manželky a děti a uspořádali pro ně a pro pár dalších kamarádů a rodinných příbuzných vyjížďku po okolí Osečan a Neveklova. Jestli bylo při prvním ročníku 30 účastníků tak nespíš přeháním ( v té době mi bylo 7 let byla to pro mě velkááá akce). Postupem času začali jezdit známí našich známých a známí již našich neznámých, a nakonec každoročně přijde okolo 400 lidí, z toho cca 200 závodníků nebo výletníků, kteří se naší vyjížďky aktivně zúčastní. Letos se koná 17 ročník a my doufáme, že vás zase uvidíme a jako každý rok si trochu zasportujeme, popovídáme si a dáme v cíli to pivo/kofolu a stejk/hermelín.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem dobrovolníkům, bez kterých by to nešlo ale i vám účastníkům a fanouškům, bez kterých by to nemělo tu správnou atmosféru.
Co můžete čekat
- Živá hudba
- Grilování
- Občerstvení
- Odměny pro vítěze závodu
- Fotografování
- Skvělou atmosféru
Osečany
Osečany leží asi 5 km od Sedlčan nad pravým břehem potoka Mastníku a skládají se ze dvou částí, z Podskalí a vlastní vsi Osečany. K Podskalí patří i osamocená chalupnická usedlost Brožný, asi jeden kilometr východně proti toku potoka. Na levém břehu, hned za mostem k Sedlčanům, stojí několik domků. Této části Podskalí se říká Zápotocká. Most při cestě do Osečan pochází z roku 1872.
Směrem od potoka vzhůru do kopce stojí barokní socha svatého Jana Nepomuckého, kterou dal postavit v letech 1720 - 1725 Jan Jiří Bechyňský z Lažan. Postava světce je vytesána z pískovce a je umístěna na vysoké cihlové podezdívce, v jejímž čele je kamenný erb rodu Bechyňů z Lažan a kartuše s páskou a hraběcí korunkou. Páska nese iniciály I:G:B:D:L, což znamená Iohanes Georgius Bechyňský de Lažan. Socha byla poškozena v době, kdy byla za 2. světové války obec vystěhována a stala se cílovým pásmem ostré střelby delostřelectva zbraní SS.
Na vrcholku kopce jsou rozloženy vlastní Osečany. Dá se říci, že obec má tři dominanty - rozhlednu Drahoušek, zámek, obklopený rozsáhlým parkem, a výraznou stavbu vodojemu na návsi. U vodojemu stojí litinový kříž z roku 1864, který je postaven na žulovém základě bývalých Božích muk. Na čelní straně základny je dosud čitelný německy tesaný nápis, v překladu znamenající "K velké cti Boží dal toto udělati Jan Friedrich Koith". K obci patří osady Velběhy a Paseky. Při cestě do těchto osad se zrcadlí hladiny dvou rybníků, většího Loučku a menšího Močítka, které sloužilo k máčení lnu a konopí. Odtud i jeho název. Za rybníčky při silnici k Velběhům stojí několik lip a pod nimi kaplička Nejsvětější Trojice. Ta byla postavena koncem 19. století, na místě již chatrné kapličky z 18. století. Okolní půvabná sedlčanská krajina, kterou mnozí z Vás znají z filmu "Vesničko má středisková", je vhodná pro turistiku i cykloturistiku. Například nedaleko se nachází Národní přírodní rezervace Drbákov - Albertovy skály s naučnou stezkou. Křepenice - někdejší sídlo Jakuba Krčína, Radíč s překrásnou vyhlídkou opata Zaorala na Vltavu či keltským oppidem. Vnímavý turista zde nalezne mnoho dalších zajímavostí, například blízké Křečovice jsou rodištěm Josefa Suka. V zimním období, při dostatku sněhu, jsou zde ideální podmínky pro milovníky lyžování - běžkaře.
Obyvatele Osečan, kterých zde v současné době žije kolem 260, by potěšila Vaše návštěva na akcích, které jsou zde pravidelně pořádány.